| Flash Memory Type | Micro SD |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Compatible Devices | Nintendo Switch |
| Additional Features | Temperature Proof, Water Proof, X Ray Proof |
| Read Speed | 100 Megabytes Per Second |
| Media Speed | 90.0 |
| Hardware Connectivity | microSDXC |
| Secure Digital Association Speed Class | Class 10 |
| Item Weight | 0.2 Ounces |
| Item Dimensions L x W | 0.43"L x 0.59"W |
| Size | 256GB |
| Package Weight | 0.04 Kilograms |
| Package Quantity | 1 |
| Item Dimensions | 0.43 x 0.59 x 0.04 inches |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Type | Limited |
| Manufacturer Parts Warranty | Two year warranty. |
| Manufacturer Warranty Type | Two year warranty. |
| Manufacturer Warranty Description Labor | Two year warranty. |
| Warranty Description | Limited lifetime manufacturer warranty |
| Brand | Sandisk |
| Model Name | MicroSDXC UHS-I Card for Nintendo Switch |
| Model Number | SDSQXAO-256G-GNCZN |
| Bullet Point | Compatible with Nintendo-Switch (NOT Nintendo-Switch 2), Incredible speeds in a microSD card officially licensed for the Nintend |
| Title | SANDISK 256GB microSDXC-Card, Licensed for Nintendo-Switch - SDSQXAO-256G-GNCZN |
| List Price | 114.99 |
| Manufacturer | Sandisk Technologies, Inc. |
| UPC | 619659173869 |
| Global Trade Identification Number | 00619659173869, 06196591738690 |
| Model Year | 2019 |
| Mfr Part Number | SDSQXAO-256G-GNCZN |
| Item Type Name | Micro SD Card |
| Built-In Media | SanDisk 256GB microSDXC Card, Licensed for Nintendo Switch |
| Color | Yellow |