Immerse yourself in the action with the Corsair void RGB Elite wireless, with custom-tuned 50mm neodymium audio drivers delivering 7.1 surround sound on the PC. Microfiber mesh fabric and memory foam ear pads provide lasting comfort. Connect to your PC or PS4 with a low-latency 2.4GHz wireless connection, with a range of up to 40ft and all-day battery life up to 16 hours. An omnidirectional microphone with LED mute indicator ensures that you're heard with exceptional vocal clarity. The void RGB Elite's distinctive design and durable construction are complemented by fully customizable RGB lighting on each ear cup. Powerful Corsair iCUE software ties everything together, enabling full control over equalizer settings, 7.1 surround sound, RGB lighting and more.
| Brand Name | Corsair |
|---|---|
| Model Number | CA-9011201-NA |
| Model Name | Void ELITE Wireless Carbon |
| Built-In Media | USB adapter, Yes |
| Age Range Description | Information Not Available |
| Warranty Description | 2 Years |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 840006609841 |
| Global Trade Identification Number | 00840006609841 |
| Manufacturer | CORSAIR |
| External Testing Certification | Grau 1, Não aplicável |
| Item Type Name | Headphones |
| Is Autographed | No |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | Over-the-head |
| Control Type | Noise Control |
| Control Method | Touch |
| Item Weight | 14.1 Ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 30000 Hz |
| Sensitivity | 116 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Frequency Range | 20Hz - 30,000Hz |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PC, PS4 |
| Cable Features | Without Cable |
| Additional Features | Microphone Included, Noise Cancellation, Noise Isolation, Volume Control |
| Is Electric | No |
| Headphone Jack | usb |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | 2.4GHz |
| Bluetooth Range | 40 Feet |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Color | Carbon |
| Style Name | RGB Wireless |
| Theme | Video Game |
| Battery Charge Time | 16 Hours |
| Battery Average Life | 16 Hours |