The SanDisk Ultra microSD UHS-I card gives you the freedom to shoot, save and share more than ever before.
| Flash Memory Type | Micro SD |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Compatible Devices | MIL Cameras, Smartphone, Tablet |
| Additional Features | Drop Proof, Humidity Proof, Magnetic Proof, Temperature Proof, Water Proof, Wearout Proof, X Ray Proof |
| Read Speed | 120 Megabytes Per Second |
| Media Speed | 60 MB/s |
| Hardware Connectivity | microSDHC |
| Secure Digital Association Speed Class | Class 10 |
| Item Weight | 0.01 Pounds |
| Item Dimensions L x W | 1L x 15W millimeters |
| Item Dimensions D x W x H | 15.2D x 10.2W x 2.5H Centimetres |
| Warranty Type | Manufactured warranty |
| EU Spare Part Availability Duration | 10 Years |
| Colour | Black |
| Brand | SanDisk |
| Model Name | SanDisk Ultra microSDHC UHS-I card |
| Model Number | SDSQUA4-032G-GN6MT |
| Manufacturer | Western Digital Technologies, Inc. |
| UPC | 619659184179 |
| Mfr Part Number | SDSQUA4-032G-GN6MT |
| Manufacturer Contact Information | BELLEVUE, WA, 98005 US |
| Item Type Name | micro SD Card |
| Unit Count | 2 Count |
| Warranty Description | 10-year manufacturer warranty |