| Flash Memory Type | Micro SD |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Additional Features | Temperature Proof, Water Proof |
| Read Speed | 130 Megabytes Per Second |
| Media Speed | 130.0 |
| Hardware Connectivity | SDXC |
| Secure Digital Association Speed Class | Class 10 |
| Item Weight | 0.02 Kilograms |
| Item Dimensions L x W | 15L x 11W millimeters |
| Item Dimensions D x W x H | 16D x 11W x 10H millimeters |
| Warranty Type | Limited |
| Brand | Samsung |
| Model Name | MB-MC256KA |
| Model Number | MB-MC256KA |
| Manufacturer | Samsung |
| Global Trade Identification Number | 08806092392946 |
| Mfr Part Number | MB-MC256KA |
| Item Type Name | Micro SD Card |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Colour | White |