| Memory Storage Capacity | 128 GB |
|---|---|
| Hardware Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Additional Features | Lightweight |
| Write Speed | 100 MB/s |
| Read Speed | 400 Megabytes Per Second |
| Connectivity Technology | USB |
| Flash Memory Type | usb memory stick |
| Hardware Connectivity Technology | USB Type A |
| Flash Memory Video Speed Class | V30 |
| Compatible Devices | Laptop, Tablet, Television |
| Colour | Silver |
| Brand | Samsung |
| Model Name | Clé USB 3.1 Samsung Bar Plus |
| Manufacturer | Samsung Electronics DAV |
| UPC | 887276265858 |
| Global Trade Identification Number | 00887276265858 |
| Mfr Part Number | MUF-128BE3/AM |
| Warranty Description | 5 Year Warranty |
| Country of Origin | Taiwan |
| Built-In Media | USB 3.0 Flash Drive |
| Manufacturer Contact Information | BELLEVUE, WA, 98004 US |
| Item Type Name | Samsung MUF-128BE3/AM 128GB BAR Plus (Silver-Metal) USB 3.1 Flash Drive |
| Item Weight | 1 g |
| Model Number | MUF-128BE3/AM |