| Memory Storage Capacity | 128 GB |
|---|---|
| Hardware Interface | USB, USB 3.2 Gen 1 |
| Additional Features | Dust Proof, Shock, Water Resistant |
| Write Speed | 10-100 MB/s |
| Read Speed | 400 Megabytes Per Second |
| Connectivity Technology | USB |
| Flash Memory Type | USB |
| Hardware Connectivity Technology | USB Type A |
| Flash Memory Video Speed Class | V30 |
| Compatible Devices | Laptop, Tablet, Television |
| Secure Digital Association Speed Class | Class 10 |
| Colour | Gray |
| Item Dimensions D x W x H | 15D x 15W x 13H millimeters |
| Brand | Samsung |
| Model Name | BAR Plus |
| Manufacturer | Samsung |
| UPC | 887276265896 |
| Global Trade Identification Number | 00887276265896 |
| Mfr Part Number | MUF-128BE4/AM |
| Warranty Description | 5 Year Warranty |
| Built-In Media | USB 3.0 Flash Drive |
| Unit Count | 1 Count |
| Manufacturer Contact Information | San Jose, CA 95134, US |
| Item Type Name | Samsung MUF-128BE4/AM 128GB BAR Plus (Grey-Metal) USB 3.0 Flash Drive |
| Item Weight | 1 g |
| Model Number | MUF-128BE4/AM |