| Digital Storage Capacity | 8000 GB |
|---|---|
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| Connectivity Technology | USB |
| Additional Features | Dust Resistant, Hardware Encryption, Portable, Shock Resistant, Water Resistant |
| Hard Disk Form Factor | 3.97 Inches |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop, Tablet |
| Specific Uses For Product | Outdoor, Personal, Multimedia |
| Read Speed | 1050 Megabytes Per Second |
| Media Speed | 1000 MB/s |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| Data Transfer Rate | 1050 Megabytes Per Second |
| Form Factor | 2.5-inch |
| Hardware Connectivity | USB 3.2 Gen 2, USB Type C |
| Hard-Drive Size | 8 TB |
| Item Weight | 50 g |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.1L x 5.3W x 1Th Centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1 Count |
| Customer Package Type | Certified Safe Transportation Packaging |
| Brand | SanDisk |
| Model Number | SDSSDE61-8T00-G25 |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Built-In Media | 1 x SanDisk Extreme Portable SSD, Saftey and Warranty Guide, USB-C to USB-A Adapter, USB-C to USB-C Cable |
| Model Name | SanDisk Extreme Portable SSD |
| Manufacturer | SanDisk Technologies, Inc. |
| Global Trade Identification Number | 00619659208998 |
| UPC | 619659208998 |
| Mfr Part Number | SDSSDE61-8T00-G25 |
| Warranty Description | 5-year limited manufacturer warranty |
| Installation Type | External Hard Drive |
| Color | Black |
| Enclosure Material | NAND flash memory |