| Colour | 09- Crystal Pink |
|---|---|
| Style | Modern |
| Blanket Form | Single Layered Blanket |
| Theme | Love |
| Pattern | Solid |
| Sport Type | Camping |
| Material | 300GSM Striped Polyster |
| Fill Material | Polyester |
| Weave Type | Plain |
| Product Care Instructions | Machine Wash |
| Fabric Type | 100% Polyester |
| SpecialFeatures | Cozy, Fuzzy, Lightweight, Plush, Soft |
| Recommended Uses For Product | Reading, Napping, Camping, Travel, Working |
| Seasons | All, Fall, Spring, Winter |
| Fabric Warmth Description | Moderate |
| Brand | Bedsure |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| IncludedComponents | 1 Blanket (108" x 90") |
| Model Name | Blanket-Chunky Corduroy |
| Manufacturer | Bedshe |
| Model Number | Blanket-Chunky Corduroy |
| ManufacturerPartNumber | Blanket-Chunky Corduroy |
| Item Type Name | Bedding & Linen |
| Country of Publication | China |
| ManufacturerWarranty | 365 Day Warranty Against Manufacturer Defects |
| Manufacturer Contact Information | Bedsure |
| Item Dimensions L x W | 2.74L x 2.29W Meters |
| Size | King (108" x 90") |
| Unit Count | 1.00 Count |
| Item Weight | 1.9 kg |
| Item Thickness | 0.1 Inches |