Bedsure Checkered Blanket, Throw Blankets for Couch, Soft Sherpa Fleece Blanket for Travel, Fuzzy Fluffy Fleece Blanket with Checkerboard Texture for All Season
| Colour | Light Brown |
|---|---|
| Style | Modern |
| Blanket Form | Throw Blanket |
| Theme | Love |
| Pattern | Solid |
| Sport Type | Camping |
| Material | Fleece |
| Fill Material | Polyester |
| Product Care Instructions | Do Not Bleach, Machine Wash |
| Fabric Type | 100% Polyester |
| SpecialFeatures | Lightweight, Soft |
| Recommended Uses For Product | Camping, Indoor Use |
| Seasons | All, Fall, Spring, Winter |
| Fabric Warmth Description | Lightweight |
| Item Dimensions L x W | 152.4L x 127W Centimetres |
| Size | Throw (50" x 60") |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 1.23 Pounds |
| Item Thickness | 0.5 Inches |
| Brand | Bedsure |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| IncludedComponents | 1 Blanket (50" x 60") |
| Model Name | Blanket-Checkboard-Jacquard |
| Manufacturer | Bedshe |
| Model Number | Blanket-Checkboard-Jacquard |
| ManufacturerPartNumber | Blanket-Checkboard-Jacquard |
| Item Type Name | Bedding & Linen |
| Country of Publication | China |
| ManufacturerWarranty | 365 Day Warranty Against Manufacturer Defects |
| Manufacturer Contact Information | Bedsure |