| Color | Black |
|---|---|
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | NVIDIA |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Voltage | 4.8 Volts |
| Compatible Devices | USB, Wi-Fi, HDMI-compatible devices |
| Warranty Type | Limited |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| Number of Drivers | 2 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Refresh Rate | 144 hertz |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Glossy |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 2 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Microphone Form Factor | Built-in |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i7-11800H |
| CPU Model Generation | 11 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| CPU L3 Cache | 24 MB |
| CPU Codename | Tiger Lake-H |
| Brand | Acer |
| Model Name | Nitro 5 |
| Model Number | Nitro 5 57 |
| Built-In Media | Backlit Keyboard, NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU, Texas Instruments TI-84 Plus CE Color Graphing Calculator |
| Manufacturer | acer |
| Series Number | 57 |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| RAM Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| LAN Port Bandwidth | 10000 Mbps |
| Bluetooth support? | No |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Touchpad Feature | True |