| Processor Socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 5000/4000/3000 Series |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | AMD A4 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| RAM Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 12 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 12 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | ASRock |
| Model Name | B550M STEEL LEGEND |
| Model Number | B550M STEEL LEGEND |
| Manufacturer | ASRock |
| Global Trade Identification Number | 04710483931505 |
| Mfr Part Number | B550M STEEL LEGEND |
| Item Weight | 1 Kilograms |
| Warranty Description | 3 years |
| Item dimensions L x W x H | 11.5"L x 2.8"W x 12"H |