Quartz i460 R4 is a compact gaming PC that packs a punch with its powerful components. The Intel Core i5-13400F CPU, RTX 4060 GPU, 16GB RGB memory, and 1TB NVMe M.2 storage ensure smooth and high-performance gaming experiences. The mesh front panel allows for efficient airflow, keeping your system cool during intense gaming sessions. Experience seamless gaming with the Quartz i350 R4.
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Color | White |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB 3.0 |
| Specification Met | Partially Met |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | 13400F | 4060 |
| Cooling Method | Air |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Speaker, Headphone, Printer, External Storage Drive |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| RAM Memory Maximum Size | 128 GB |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 3600 MHz |
| Memory Slots Available | 4 |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | USB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Speaker type | External |
| Brand | Thermaltake |
| Model Number | S2QT-B66R-460-LCS |
| Model Name | Quartz i460 R4 |
| Built-In Media | RGB Lighting |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2023 |
| CPU Model Number | Core™ i5-13400F |
| Warranty Description | 1 year manufacture |
| Video Processor | NVIDIA |
| UPC | 841163083239 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Manufacturer | Thermaltake |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Processor Count | 6 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | RGB backlit keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |