| Brand Name | Soundcore |
|---|---|
| Model Number | A3027 |
| Model Name | Q35 |
| Built-In Media | Q35 headphones |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 194644065706 |
| Global Trade Identification Number | 00194644065706 |
| Manufacturer | Anker |
| Warranty Description | 18 months |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Control Type | Media Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Wireless |
| Item Weight | 9.6 ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 16 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 40000 Hz |
| Sensitivity | 85 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 40000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Additional Features | Fast Charging, Microphone Included, Noise Cancellation |
| Enclosure Material | Leather |
| Specific Uses For Product | Home, Travel |
| Antenna Location | Travel |
| Compatible Devices | Devices with Bluetooth and/or 3.5 mm audio jack connectivity |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Carrying Case Material | Leather |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Rounded tip |
| Color | Blue |
| Theme | Video Game |
| Subject Character | no character |
| Style Name | Classic |
| Carrying Case Color | Blue |
| Battery Charge Time | 5 minutes |
| Battery Average Life | 50 Hours |