CORSAIR VENGEANCE RGB DDR5 memory delivers DDR5 performance, higher frequencies, and greater capacities optimized for Intel® motherboards while lighting up your PC with dynamic, individually addressable ten-zone RGB lighting. Tightly screened high-frequency memory chips enable faster processing, rendering, and buffering than ever, with onboard voltage regulation for easy, finely controlled overclocking. Take control with CORSAIR iCUE software and enable RGB lighting customization, real-time frequency monitoring, onboard voltage regulation, and Intel XMP 3.0 profile customization. A custom PCB provides superb signal quality for high performance and stability on the latest Intel DDR5 motherboards. For cutting-edge DDR5 performance with mesmerizing RGB lighting, VENGEANCE RGB DDR5 lights the way.
| RAM Memory Technology | DDR5 |
|---|---|
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Compatible Devices | Desktop |
| Additional Features | Led Lights, Registered Memory |
| Voltage | 1.4 Volts |
| Column Address Strobe Latency | 32 |
| Form Factor | DIMM |
| Data Transfer Rate | 6400 MHz |
| Number of Pins | 288 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Memory Generation | DDR5 |
| RAM Size | 32 GB |
| Brand | Corsair |
| Model Name | VENGEANCE RGB DDR5 |
| UPC | 840006670353 |
| Manufacturer | Corsair |
| Model Number | CMH32GX5M2B6400C32W |
| Mfr Part Number | CMH32GX5M2B6400C32W |
| Warranty Description | Limited Lifetime |
| Global Trade Identification Number | 00840006670353 |
| Item Weight | 1.76 ounces |