| Processor Series | Core i7 |
|---|---|
| Processor Speed | 5.6 GHz |
| Processor Socket | LGA 771 |
| Secondary Cache | 33 MB |
| Wattage | 125 watts |
| Cache Memory Installed Size | 33 GB |
| Processor Count | 1 |
| Processor Number of Concurrent Threads | 28 |
| Processor Core Count | 20 |
| Platform | Windows 11 |
| Item Dimensions L x W | 4.57"L x 1.73"W |
| Brand | Intel |
| Processor Brand | Intel |
| Model Number | BX8071514700K |
| UPC | 735858546928 |
| Manufacturer | Intel |
| Mfr Part Number | BX8071514700K |
| Warranty Description | 3 year |
| Global Trade Identification Number | 00735858546928, 05032037278485, 05032037278492 |
| Built-In Media | Item |
| Item Weight | 80 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |