| Processor Series | Core i5 |
|---|---|
| Processor Speed | 5.3 GHz |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Secondary Cache | 20 |
| Wattage | 250 |
| Cache Memory Installed Size | 152 |
| Processor Count | 14 |
| Processor Number of Concurrent Threads | 20 |
| Processor Core Count | 14 |
| Platform | Windows 11 |
| Item Dimensions L x W | 4.6"L x 5"W |
| Brand | Intel |
| Processor Brand | Intel |
| Model Number | BX8071514600K |
| UPC | 735858546881 |
| Manufacturer | Intel |
| Mfr Part Number | BX8071514600K |
| Warranty Description | 3 year |
| Built-In Media | Item |
| Item Weight | 0.08 Kilograms |
| Unit Count | 1.0 Count |