Every shot iconic 200MP OIS camera 1.5K 120Hz display Flagship-level 200MP OIS anti-shake main camera Redmi Note 13 Pro 5G is equipped with the flagship-level 200MP main camera and supports Super QPD for faster and more accurate focusing. The powerful combination of OIS and EIS dramatically improves anti-shaking performance. With Xiaomi's enhanced imaging capabilities, you can produce a masterpiece every time you press the shutter. Professional quality Flagship-level lens The flagship-level 7P lens design and the adoption of ALD ultra-low-reflective optical coating can effectively reduce glare and ghosting. The f/1.65 large aperture for night scenes and a maximum pixel size of 2.24μm significantly improve light intake and light sensitivity for clearer night imaging. 200MP ultra-clear picture quality with perfect details even when zoomed in With a resolution of up to 16,320 x 12,240, the stunning details in each photo will take your breath away. OIS+EIS dual-stabilization Optical image stabilization (OIS) compensates for hand shake and camera movement. Combined with EIS (Electronic image stabilization), it acts like an invisible tripod so you can take clearer pictures and videos. Xiaomi Imaging Engine Powerful AI algorithms optimize picture quality and speed from the underlying technology up, bringing every moment to life.
| Operating System | MIUI 14 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Series | Snapdragon |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Color | Midnight Black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Smartphone |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Compatible Devices | T-Mobile Mint, Tello and other GSM mobile phones |
| Additional Features | High-resolution 200MP OIS camera, 120Hz AMOLED display, Multi-GSM carrier support |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 512 GB |
| Material Features | Durable |
| Front Photo Sensor Resolution | 13 MP |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 200 MP |
| Camera Description | Front |
| Camera Flash | no flash |
| Shooting Modes | [High Resolution, 4K Video, 1080p Video, Slow Motion, Night Mode] |
| Optical Sensor Resolution | 13 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Effective Video Resolution | 3840 Pixels |
| Video Capture Resolution | 4k |
| Frame Rate | 120 FPS |
| Screen Size | 6.67 Inches |
| Resolution | 2712x1220 |
| Refresh Rate | 120 hertz |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution Maximum | 2712x1220 |
| Display Pixel Density | 480 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | 3 |
| Cellular technology | 5G |
| Connectivity Technology | USB |
| Wireless Network Technology | GSM |
| Brand | XIAOMI |
| Model Year | 2024 |
| Built-In Media | Fast Car charger, SIM Tray Ejector, USB Cable, Wall Adapter |
| Warranty Description | 30 Days . Xiaomi Warranty Europe |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Series | note 13 pro 5g |
| Specific Uses For Product | Videography |
| Battery Description | Lithium-Polymer |
| Battery Power | 5000 Milliamp Hours |
| Phone Talk Time | 30 Hours |
| Average Battery Life Talk Time | 30 Hours |
| GPS Geotagging Functionality | True |
| Supported Satellite Navigation System | GPS |