| Operating System | iOS 14 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 256 GB |
| Processor Series | Apple A14 Bionic |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Color | Black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Smartphone |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Additional Features | Built-In GPS |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Power | 2227 |
| Item Weight | 1.5 Grams |
| Item Dimensions | 10 x 2 x 2.7 inches |
| Screen Size | 6.1 Inches |
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Type | OLED |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Cellular technology | 5G, 4G LTE |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | CDMA, GSM |
| Brand | Apple |
| Model Year | 2020 |
| Built-In Media | Apple iPhone, USB Cable |
| Manufacturer | Apple Computer |
| UPC | 753575962937 |
| Warranty Description | 1 Year warranty |