| Brand Name | SteelSeries |
|---|---|
| Model Number | 61557 |
| Model Name | Arctis Nova 7 Wireless Multi-Platform Gaming Headset – Dragon Edition |
| Built-In Media | 2 Sets of Removable Magnetic Ear Plates, Arctis Nova 7 Dragon Edition Headset, Cable, Compact USB-C Wireless Dongle, USB-C to US |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 1 Year |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 810052987903 |
| Global Trade Identification Number | 00810052987903 |
| Manufacturer | SteelSeries |
| Is Autographed | No |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Color | Dragon |
| Style Name | PC | PlayStation |
| Carrying Case Color | Lunar Dragon |
| Theme | Dragon |
| Subject Character | Dragon |
| Battery Charge Time | 15 minutes |
| Battery Average Life | 38 Hours |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Frequency Range | 20-20000Hz |
| Enclosure Material | Steel, Memory Foam, Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PC, Mac, PlayStation, Switch |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Additional Features | gaming headset; pc gaming headset; playstation;xbox; switch mobile; gaming headphones; razer; steelseries; steel series |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 12 Meters |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Control Type | Media Control |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Bluetooth Wireless |
| Item Weight | 0.76 Kilograms |
| Unit Count | 1.0 Count |