| Brand Name | Corsair |
|---|---|
| Model Number | CA-9011203-NA |
| Model Name | Void ELITE USB Carbon |
| Built-In Media | No |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 2 Years |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 840006609926 |
| Global Trade Identification Number | 00840006609926 |
| Manufacturer | CORSAIR |
| External Testing Certification | Grau 1, Não aplicável |
| Item Type Name | Headphones |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | Curved |
| Control Type | Call Control |
| Control Method | Remote |
| Battery Average Life | 16 Hours |
| Impedance | 32000 Ohms |
| Noise Control | Passive Noise Cancellation |
| Frequency Response | 30 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Frequency Range | 20 Hz - 30,000 Hz |
| Enclosure Material | Aluminum,Microfiber |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Calling, Gaming |
| Compatible Devices | Devices with Bluetooth connectivity or a USB port, including PC and MacOS |
| Cable Features | Retractable |
| Additional Features | Microphone Included, Noise Cancellation, Noise Isolation, Volume Control |
| Is Electric | No |
| Number of Power Levels | 1 |
| Headphone Jack | USB |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wired |
| Wireless Technology | 2.4GHz wireless |
| Color | Carbon |
| Style Name | RGB USB |
| Item Weight | 14.08 ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |