| Brand Name | Corsair |
|---|---|
| Model Number | CA-9011206-NA |
| Model Name | Void ELITE Surround Cherry |
| Built-In Media | No |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 2 Years |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 840006610045 |
| Global Trade Identification Number | 00840006610045 |
| Manufacturer | CORSAIR |
| External Testing Certification | Grau 1, Não aplicável |
| Item Type Name | Headphones |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | Round |
| Control Type | Call Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Wired Controller |
| Battery Average Life | 16 Hours |
| Impedance | 32000 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Sensitivity | 116 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 50 Millimeters |
| Frequency Range | 20 Hz - 30,000 |
| Enclosure Material | Aluminum,Microfiber |
| Specific Uses For Product | Movies and Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PC, PS5, PS4, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox, Nintendo Switch, Mobile Devices |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Additional Features | Microphone Included, Noise Cancellation, Noise Isolation, Volume Control |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | wired |
| Color | Red |
| Style Name | Cherry |
| Theme | Video Game |
| Subject Character | no character |
| Item Weight | 14.08 ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |