| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model Name | Tab S9 FE |
| Generation | 9th Generation |
| Model Year | 2023 |
| Age Range Description | Adult |
| Built-In Media | Data Cable, Ejection Pin, Galaxy Tab S9 FE, S Pen |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Model Number | SM-X510NZAAXAR |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment |
| UPC | 887276783994 |
| Style Name | S9 FE Tablet Only |
| Manufacturer | Samsung |
| Set Name | S Pen Bundle |
| Configuration | S9 FE |
| Size | 128GB |
| Mfr Part Number | SM-X510NZAAXAR |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Battery Average Life | 18 Hours |
| Battery Capacity | 18 Hours |
| Battery Power | 18 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Processor Description | Samsung Exynos 1380 |
| Processor Brand | Samsung |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Camera Description | Front, Rear |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Speaker Description | Dual Speakers |
| Supported Audio Format | MP3, WAV, AAC, FLAC, OPUS |
| Operating System | Android |
| Color | Gray |
| Video Processor | Samsung |
| Item Weight | 15 Ounces |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.98"L x 6.51"W x 0.26"Th |
| Human-Interface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| Graphics Description | Dedicated |
| Compatible Devices | S Pen |
| Warranty Type | Limited |
| Operating System Family | Android |
| Screen Size | 10.9 Inches |
| Display Resolution Maximum | 2304 X 1440 (WUXGA+) |
| Display Type | LCD |
| Native Resolution | 2304 X 1440 pixels |
| Aspect Ratio | 1.60:1 |
| Maximum Display Brightness | 162 Nit |
| Display Refresh Rate in Hertz | 90 |
| Memory Storage Capacity | 6 GB |
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| Compatible Flash Memory Type | microSD |
| RAM Size | 6 GB |
| Hard-Drive Size | 128 GB |
| Hardware Interface | USB |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Cellular technology | 5G |
| Total Usb Ports | 1 |
| Connectivity Technology | USB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |