| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model Name | Tab S9 FE+ |
| Generation | 10th Generation |
| Model Year | 2023 |
| Age Range Description | Adult |
| Built-In Media | Data Cable, Ejection Pin, Galaxy Tab S9 FE, S Pen |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Model Number | SM-X610NLGAXAR |
| Specific Uses For Product | outdoor activities, creative work, productivity, media consumption, gaming, long-duration use |
| UPC | 887276784366 |
| Style Name | S9 FE+ Tablet Only |
| Manufacturer | Samsung |
| Configuration | S9 FE+ |
| Size | 128GB |
| Mfr Part Number | SM-X610NLGAXAR |
| Battery Average Life | 20 Hours |
| Battery Power | 20 Hours |
| Hardware Interface | USB |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Cellular technology | 4G |
| Total Usb Ports | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Provider | Telcel |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |
| Speaker Description | Dual speakers |
| Supported Audio Format | MP3, AAC, WAV |
| Operating System | Android |
| Color | Mint |
| Video Processor | Samsung |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.24"L x 7.3"W x 0.26"Th |
| Human-Interface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| Graphics Description | Dedicated |
| Compatible Devices | Speaker |
| Warranty Type | Manufacturer Warranty |
| Operating System Family | Android |
| Screen Size | 12.4 |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | LCD |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Compatible Flash Memory Type | microSD |
| Processor Description | Samsung Exynos 1380 |
| Processor Brand | Samsung |
| CPU Model Number | SAMSUNG Galaxy Tab S9 FE+ |
| Video Capture Resolution | HD 720p |
| Camera Description | Front |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |