| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Type | LED |
| Display technology | LCD |
| Viewing Angle | 179 Degrees |
| Brightness | 400 |
| Pixel Pitch | 0.18 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | VESA DisplayHDR 600 |
| Screen Size | 32 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 9.72"D x 28.55"W x 18.07"H |
| Item Weight | 13.3 Pounds |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Power Consumption | 33.7 Watts |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| Is Electric | No |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI, USB 3.2 Gen1 |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI, USB |
| Additional Features | Anti Glare Screen, Flicker-Free, Height Adjustment, Swivel Adjustment, Tilt Adjustment |
| Specific Uses For Product | Education, Gaming, Programming |
| Color | Black |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Compatible Devices | Gaming Consoles, PCs |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Warranty Type | 3-year warranty |
| Shape | Flat |
| Brand | Dell |
| Model Number | G3223Q |
| Model Name | Dell 32 4K UHD Gaming Monitor - G3223Q |
| Warranty Description | 3 Years Warranty |
| UPC | 884116417156 |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Built-In Media | HDMI, Monitor panel, Power cable (varies by country), VESA cover, stand (riser and base) |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Processor Count | 4 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Adaptive Sync | FreeSync |