| Graphics Coprocessor | AMD RX 9070 XT |
|---|---|
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| GPU clock speed | 1870 MHz |
| Video Output Interface | HDMI / DISPLAY PORT |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Display Resolution Maximum | 4320 Pixels |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Clock Speed | 20 GHz |
| Brand | XFX |
| Video Processor | AMD |
| Antenna Location | Gaming; 3D Rendering; Video Editing |
| Built-In Media | Graphics Card, Quick Install Guide |
| Model Name | Radeon RX 9070 XT |
| Graphics Description | AMD Radeon |
| Manufacturer | XFX |
| UPC | 840191502941 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |