| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model Name | Tab S6 Lite |
| Generation | 2nd Generation |
| Model Year | 2024 |
| Age Range Description | Adult |
| Built-In Media | Galaxy Tab S6 Lite, S-Pen, Data Cable, Quick Start Guide |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Model Number | P620 |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Creative, Student |
| UPC | 887276843322 |
| Style Name | Tablet |
| Manufacturer | Samsung |
| Size | 64 GB |
| Mfr Part Number | P620 |
| Battery Average Life | 12 Hours |
| Battery Capacity | 7040 |
| Battery Power | 7040 Milliamp Hours |
| Hardware Interface | USB |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Cellular technology | 4G |
| Total Usb Ports | 1 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |
| Sensor Type | Accelerometer, Gyro Sensor, Grip Sensor, Hall Sensor, RGB Light Sensor |
| GPS Geotagging Functionality | [POSSIBLY] |
| Operating System | Android |
| Color | Chiffon Pink |
| Video Processor | Samsung |
| Item Weight | 1 Pounds |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 6.07"L x 9.63"W x 0.27"Th |
| Graphics Coprocessor | Mali-G68 |
| Human-Interface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| Graphics Description | Integrated |
| Compatible Devices | S Pen, Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| Operating System Family | Android |
| Screen Size | 10.4 Inches |
| Display Resolution Maximum | 2000 x 1200 Pixels |
| Display Type | LCD |
| Native Resolution | 2000 x 1200 pixels |
| Frame Rate | 30 fps |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| Compatible Flash Memory Type | microSD |
| Processor Description | Samsung Exynos 1280 |
| Processor Brand | Samsung |
| CPU Model Number | Samsung Exynos 1280 |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Camera Description | Rear, Front |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Speaker Description | Dolby Atmos surround sound capable |
| Supported Audio Format | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Headphones Jack | 3.5 mm |