| Operating System | Mac OS |
|---|---|
| Graphics Description | Integrated |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | Apple |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Graphics RAM Type | SODIMM |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.01"L x 9.77"W x 0.66"Th |
| Screen Size | 16.2 Inches |
| Display Type | LED |
| RAM Memory Installed | 128 GB |
| RAM Memory Technology | SODIMM |
| RAM Memory Maximum Size | 128 GB |
| Processor Series | Apple M4 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Processor Count | 56 |
| Processor Brand | Apple |
| CPU Model Number | M4 Max |
| Brand | Apple |
| Model Name | MacBook Pro |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | Z1FT000DA |
| Built-In Media | 140W USB-C Power Adapter |
| Manufacturer | Apple |
| UPC | 192223208605 |
| Warranty Description | One year limited warranty |