Fearless and bold, GAMING TRIO delivers strong performance to both gaming and content creation. It blends a fierce look with advanced cooling technologies, making it an unwavering ally on the gaming battlefield. GAMING TRIO is the ideal choice for gamers who strive to give their all.
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
|---|---|
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| GPU clock speed | 2497 MHz |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Clock Speed | 2.41 GHz |
| Number of Fans | 3 |
| Display Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 |
| Item Dimensions L x W | 14.1"L x 5.9"W |
| Brand | msi |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Graphics Card |
| Built-In Media | Graphics card; quick setup guide |
| Model Name | GAMING TRIO |
| Graphics Description | NVIDIA GeForce RTX 5090 with 32GB GDDR7, 512-bit interface, extreme clock speeds, and advanced cooling technologies |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142403266 |
| Mfr Part Number | G5090-32GTC |
| Model Number | G5090-32GTC |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Weight | 6.2 Pounds |