| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 7600 |
|---|---|
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| GPU clock speed | 2250 MHz |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Display Resolution Maximum | 4096x2160 |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Clock Speed | 18 GHz |
| Number of Fans | 2 |
| Item Dimensions L x W | 8.35"L x 5.08"W |
| Brand | PowerColor |
| Video Processor | AMD |
| Antenna Location | Gaming |
| Built-In Media | Graphics Card |
| Model Name | RX7600 8G-F |
| Graphics Description | AMD Radeon RX 7600, 8GB GDDR6, Game Clock: 2250 MHz, Boost Clock: 2655 MHz |
| Manufacturer | PowerColor |
| Item Weight | 840 Grams |
| Warranty Description | 2 year limited |