| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 9060 XT |
|---|---|
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| GPU clock speed | 2740 MHz |
| Video Output Interface | 1 x HDMI 2.1b, 2 x DisplayPort 2.1a |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Clock Speed | 20 GHz |
| Number of Fans | 3 |
| Item Dimensions L x W | 12.99"L x 4.72"W |
| Brand | PowerColor |
| Video Processor | AMD |
| Antenna Location | Gaming |
| Built-In Media | Graphics card |
| Model Name | RX9060XT 16G-L/OC/WHITE |
| Graphics Description | AMD Radeon RX 9060 XT |
| Manufacturer | PowerColor |
| Item Weight | 807 Grams |
| Warranty Description | 2 Year Limited |