| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 7800 XT |
|---|---|
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Clock Speed | 4000 MHz |
| Number of Fans | 3 |
| Display Maximum Resolution | 7680x4320 |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 |
| Item Dimensions L x W | 12.6"L x 5.9"W |
| Brand | ASUS |
| Video Processor | AMD |
| Antenna Location | Gaming |
| Built-In Media | Collection card, Thank you card, Speedseup Manual, TUF Certificate of Reliability, TUF Graphics card holder, TUF Velcro Hook & L |
| Model Name | RX7800XT|16G |
| Graphics Description | AMD Radeon RX 7800 XT with 16GB GDDR6 |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105312494 |
| Mfr Part Number | 90YV0JJ0-M0AA00 |
| Model Number | TUF-RX7800XT-O16G-GAMING |
| Warranty Description | 3 years |
| Item Weight | 1100 Grams |