ASUS L510M 15.6" FHD Laptop Computer Model Number ASUS L510MA-PS04-W Color Dreamy White Operating System Windows 11 Home in S Mode Processor Intel Celeron N4020 Processor 1.1 GHz (4M Cache, up to 2.8 GHz, 2 cores) Graphics Intel UHD Graphics 600 Display 15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, 60Hz refresh rate, 200nits Memory 4GB DDR4 On Board Storage 128GB eMMC I/O Ports 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1x HDMI 1.4 1x Headphone/Headset 1x DC-in Keyboard & Touchpad Backlit Chiclet Keyboard, 1.35mm Key-travel, Touchpad Camera VGA Camera Audio SonicMaster Built-in Speaker Built-in Microphone Network and Communication Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 5.1 Wireless Card
| Color | White |
|---|---|
| Hard-Drive Size | 128 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 5.2 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 12 Volts |
| Camera Description | VGA Camera |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, headphones |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 18.1"L x 11.4"W x 2.6"Th |
| Chipset Type | Intel UHD Graphics 600 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| Virtual Reality Ready | No |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| RAM Memory Maximum Size | 4 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Microphone, Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet - Backlit |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Touchpad Feature | True |
| Processor Series | Celeron |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Celeron N4020 |
| CPU Model Generation | 8 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| CPU Codename | No |
| Brand | ASUS |
| Model Name | L510MA-PS04-W |
| Model Year | 2023 |
| Model Number | L510MA-PS04-W |
| Built-In Media | Keyboard, Touchpad, Camera, Speakers, Microphone, Wi-Fi and Bluetooth adapter |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 195553760508 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 year |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display technology | LED |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | smooth |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Stereo speakers with support for both headphones and speakers, integrated into the laptop body |
| Microphone Form Factor | built-in |
| Audio features | This product includes built-in speakers for audio output. |
| Audio Recording | Yes |