| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 1200 Megabits Per Second |
| Frequency Band Class | Dual-Band |
| Special features | Access Point Mode |
| Frequency | 5 GHz |
| Compatible Devices | Gaming Console, Personal Computer, Smartphone, Tablet |
| Frequency Bands Supported | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Range | 1500 Square Feet |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Connector Type | RJ45 |
| Item Weight | 6.1 Ounces |
| Item Dimensions D x W x H | 3.5"D x 1.4"W x 4.9"H |
| Color | White |
| Brand | TP-Link |
| Built-In Media | repeater and user manual |
| Manufacturer | TP-Link |
| UPC | 840030701498 |
| Mfr Part Number | RE315 |
| Model Number | RE315 |
| Item Type Name | wifi extender |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |