| Operating System | iOS |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Processor Series | Apple A15 Bionic |
| Processor Speed | 3.46 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Color | Green |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Sim Card Size | eSIM |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Additional Features | 3D Touch display, 3G Data Capable, 4G Data Capable, Face ID, Super Retina XDR OLED, Unlocked, Wireless Charging |
| Front Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 12.0, 48.0 MP |
| Shooting Modes | Portrait |
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 3349 Milliamp Hours |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Power | 3349 Milliamp Hours |
| Screen Size | 6.1 Inches |
| Resolution | 1179 x 2556 |
| Refresh Rate | 60 |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution Maximum | 1920 Pixels |
| Display Pixel Density | 460 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked |
| Cellular technology | 5G |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Brand | Apple |
| Model Year | 2019 |
| Built-In Media | Apple iPhone, Charging Cable |
| Warranty Description | Renewed Devices will have 30 Day Returns. Additional warranty will be defined on listing if there is any. |
| Manufacturer | Apple Computer |
| UPC | 753575993146 |
| Item Weight | 14.88 ounces |
| Item Dimensions | 6 x 4 x 2 inches |