The iPhone 15 has a 6.1 inch all screen Super Retina XDR display with the Dynamic Island. The back is color infused glass, and there is a contoured edge anodized aluminum band around the frame. The side button is on the right side of the device. There are two cameras on the back: Ultra Wide and Main. In the United States, there is no SIM tray. In other countries or regions, there is a SIM tray on the left side that holds a fourth form factor (4FF) nano SIM card. On the bottom there is a USB C connector for charging and transferring data.
| Operating System | iOS |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 5.98 GB |
| Processor Series | Apple A16 Bionic |
| Processor Speed | 3.46 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Color | Yellow |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 24.0, 48.0 MP |
| Shooting Modes | Portrait |
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
| Battery Capacity | 3349 Milliamp Hours |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Charge Time | 90 minutes |
| Battery Power | 3349 Milliamp Hours |
| Item Weight | 7 Ounces |
| Item Dimensions | 5.78 x 2.81 x 0.3 inches |
| Screen Size | 6.1 Inches |
| Refresh Rate | 60 |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Display Resolution Maximum | 2556 x 1179 |
| Display Pixel Density | 460 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | T-Mobile |
| Cellular technology | 5G |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Brand | Apple |
| Model Year | 2019 |
| Built-In Media | Adapter |
| Manufacturer | Apple |
| UPC | 753575993085 |
| Battery Average Life | 26 Hours |