| Color | Black |
|---|---|
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Lenovo ThinkPad E16 |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 3"W x 14"Th |
| Chipset Type | Intel Ultra 7-255H |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Display technology | LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Has Color Screen | Yes |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Keyboard Description | Backlit |
| Audio Output Type | Speakers |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 12 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 7 255H |
| CPU Model Generation | 2nd Generation |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkPad E16 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | Lenovo ThinkPad E16 |
| Built-In Media | Front Camera and Microphone |
| Manufacturer | Lenovo |
| UPC | 197528631356 |
| Warranty Description | 1 Year Warranty |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 3200 GHz |
| RAM Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, Ethernet |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |