| Special features | Immersive FPV Experience, Intuitive Motion Control |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 4K |
| Effective Still Resolution | 12 MP |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Skill Level | Beginner |
| Video Capture Format | MP4 |
| Remote Control Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Control Type | Remote Control |
| Wireless Communication Technology | Wi-Fi, 5.8GHz |
| Battery cell composition | Lithium Polymer |
| Are batteries included? | Yes |
| Supported Image Format | DNG, JPEG |
| Video Output Resolution | 4K megapixels |
| Includes Remote? | Yes |
| Optical Sensor Technology | CMOS |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Media Type | live video streaming |
| Brand Name | DJI |
| Model Name | DJI Avata 2 |
| Age Range Description | Teen, Youth |
| Included Components | DJI Avata 2 Two-Way Charging Hub x 1; Spare Propellers (Pair) x 2, DJI Avata 2 x 1; DJI Avata 2 Intelligent Flight Battery x 3, |
| UPC | 190021141216 |
| Manufacturer | DJI |
| Model Number | QF3W4K |
| Part Number | QF3W4K |
| Color | Black |
| Material | Carbon Fiber |
| Item Weight | 1.56 Kilograms |
| Item dimensions L x W x H | 8.35"L x 7.28"W x 2.52"H |