| Color | Black |
|---|---|
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Memory Card Slot |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 5.7 Pounds |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-300 |
| Voltage | 240 Volts |
| Camera Description | Front camera with 1080p resolution |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Devices with Intel Killer Ethernet, Intel Killer Wi-Fi 6E, Thunderbolt 4 USB-C, HDMI 2.1, Micro SD Card Reader, and headphones j |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.15"L x 0.98"W x 10.88"Th |
| Chipset Type | Intel |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| Virtual Reality Ready | No |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Number Of Cells | 4 |
| Lithium-Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 4 |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Number of Ports | 11 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Available M2 Slot Count | 2 |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i7-13700HX |
| CPU Model Generation | 13 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| CPU Codename | Raptor Lake |
| CPU L3 Cache | 24 MB |
| Brand | acer |
| Model Name | PH16-71-74UU |
| Model Year | 2023 |
| Model Number | NH.QJQAA.001 |
| Built-In Media | AC Adapter, Laptop, Power Cord |
| Manufacturer | Acer |
| UPC | 195133191654 |
| Warranty Description | One-year International Travelers Limited Warranty (ITW) and 24/7 access to a dedicated support team, specialized in the Predator |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Display technology | LCD |
| Refresh Rate | 165 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 3 |
| Has Color Screen | Yes |
| Connectivity Technology | wired, wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| Notebook Pointing Device Description | Precision Corning® Gorilla® Glass Touchpad |
| Control Method | Touch |
| Touchpad Feature | Gorilla Glass, Precision |
| Audio Output Type | Internal, Headphones |
| Speaker Description | Yes |
| Microphone Form Factor | Lavalier |
| Audio features | The product has audio capabilities, including HD audio support. |
| Audio Recording | Yes |