Apple iPhone 14 Pro Max, 512GB, Silver - Unlocked (Renewed)
| Operating System | iOS 16 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Series | Apple A16 Bionic |
| Processor Speed | 3.46 GHz |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Color | Silver |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | Lightning |
| Form Factor | Slate |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Sim Card Size | eSIM |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Compatible Devices | Apple Air Pods, Air Pod Max, Apple Watch, Bluetooth Headphones, Bluetooth Speakers |
| Additional Features | Dual SIM, Fast Charging Support, Mobile Hotspot Capability, Wireless Charging |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 48 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Shooting Modes | High Dynamic Range |
| Battery Capacity | 4323 Milliamp Hours |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Power | 3600 Amp Hours |
| Battery Average Life | 29 Hours |
| GPS Geotagging Functionality | True |
| Supported Satellite Navigation System | GPS |
| Screen Size | 6.7 Inches |
| Resolution | 2796 x 1290 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution Maximum | 2796 x 1290 Pixels |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
| Cellular technology | 5G |
| Connectivity Technology | Bluetooth, NFC, USB, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE, Wi-Fi |
| Brand | Apple |
| Model Year | 2022 |
| Built-In Media | Apple iPhone 14 Pro Max, USB Cable |
| Warranty Description | 90 Day Amazon Renewed Warranty |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Series | 2022 |
| UPC | 753575980290 |
| Item Weight | 240 Grams |
| Item Dimensions | 10 x 2 x 2.7 inches |