The iPhone 14 Pro Max isn't just the most powerful phone around. It's a joy to use, thanks to the clever new Dynamic Island for displaying notifications and live activities. Apple's largest Pro model also delivers fantastic cameras - including a new 48MP main shooter - an always-on display, compelling Action mode for video and excellent battery life.
| Operating System | iOS 16 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Processor Series | A-Series |
| Processor Speed | 3.46 GHz |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Color | Space Black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Form Factor | Smartphone |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Item Dimensions | 8 x 5 x 3 inches |
| Screen Size | 6.7 Inches |
| Wireless Provider | 3 |
| Cellular technology | 2G |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | GSM |
| Brand | Apple |
| Model Year | 2022 |
| Built-In Media | IPhone |
| Warranty Description | 90 days |
| Manufacturer | Apple Computer |
| UPC | 753575980320 |