| Color | Silver |
|---|---|
| Hard-Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Notebook |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Voltage | 3 Volts |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Compatible Devices | External Display, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.71"Th |
| Power Device | Internal Battery |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 720p |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Display technology | LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Has Color Screen | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 45 minutes |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 49 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 1115G4 |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Brand | HP |
| Model Name | Notebook |
| Model Year | 2022 |
| Model Number | 15 |
| Built-In Media | Webcam, Audio by B&O |
| Manufacturer | HP |
| UPC | 196786746130 |
| Warranty Description | 1 Year |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| RAM Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | HDMI, Secure Digital Card, USB |
| Number of Ports | 5 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Audio Recording | Yes |