| Compatible Mountings | Sony E, Sony FE |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Sensor Type | CMOS |
| File Format | RAW |
| Image Stabilization | Sensor-shift |
| Maximum Aperture | 3.5 f |
| Expanded ISO Minimum | 50 |
| Photo Sensor Resolution | 33 MP |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| Maximum Shutter Speed | 1/8000 Seconds |
| Minimum Shutter Speed | 30 Seconds |
| Exposure Control | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Form Factor | Mirrorless |
| Special Feature | 33.0 mp, 4K video, AI Subject Recognition |
| Color | Black |
| Screen Size | 3 Inches |
| Item Weight | 2.04 Pounds |
| Video Resolution | 3840p |
| Viewfinder | Electronic |
| Flash Modes | Auto, Fill Flash, Hi-Speed Sync, Off, Rear Sync, Red-Eye Reduction, Slow Sync |
| Camera Flash | No |
| Specific Uses For Product | Videography |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Continuous Shooting | 10 FPS |
| Viewfinder Magnification | 0.78x |
| Flash Sync Speed | 1/250 Second |
| Video Capture Format | XAVC HS/H.265 |
| Expanded ISO Maximum | 204800 |
| Battery Weight | 3 Ounces |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Video Output | HDMI |
| Total Usb Ports | 1 |
| Display Type | LCD |
| Dots Per Screen | 1,036,800 Dots |
| Display Fixture Type | Articulating |
| Display Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Display Resolution Maximum | 800 x 600 Pixels |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection, Phase Detection |
| Focus Features | Continuous-Servo AF, Direct Manual Focus, Manual Focus, Single-Servo AF |
| Focus Type | Auto Focus, Manual Focus |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Phase Detection Sensor Points | 759 |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 14 Bit |
| Total Still Resolution | 33 MP |
| Maximum Image Size | 33 MP |
| Maximum Focal Length | 70 Millimeters |
| Lens type | Wide Angle |
| Camera Lens | Sony FE 28-70mm f/3.5-5.6 OSS II Lens |
| Minimum Focal Length | 28 Millimeters |
| Focal Length Description | 28-70mm |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Photo Filter Thread Size | 55 Millimeters |
| Lens Construction | 9 Elements in 8 Groups |
| Metering Methods | Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Multi-Zone, Spot |
| White balance settings | Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Fluorescent, Incandescent, Shade, Underwater |
| Self Timer | 10 Seconds, 2 Seconds, 5 Seconds |
| Crop Mode | Full-Frame |
| Brand | Sony |
| Model Name | Alpha 7 IV Kit |
| Built-In Media | Camera Body & Lens |
| Are Batteries Included | Yes |
| Model Number | ILCE7M4MB |
| Model Series | a7 IV |
| Generation | 4 |
| UPC | 027242934634 |
| Manufacturer Part Number | ILCE7M4MB.UC2 |
| Manufacturer | Sony |
| Warranty Description | 1 year |
| Digital-Still | Yes |
| Movie Mode | Yes |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| Memory Slots Available | 2 |