| Other Special Features of the Product | Access Point Mode, Alexa Compatible, Guest Mode, Internet Security, QoS |
|---|---|
| Frequency Band Class | Tri-Band |
| Wireless Compability | 802.11.be, 802.11ac, 802.11ax, 802.11g, 802.11n |
| Compatible Devices | Personal Computer, Security Camera, Smart Television, Smartphone, Tablet |
| Antenna Location | Home |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB 3.0, Wi-Fi |
| Antenna Type | Internal |
| Operating System | Linux |
| Security Protocol | WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3 |
| Number of Ports | 4 |
| Control Method | App, Remote, Voice |
| Data Transfer Rate | 14000 Megabits Per Second |
| LAN Port Bandwidth | 10 Gbps |
| Maximum Upstream Data Transfer Rate | 10000 Megabits Per Second |
| RAM Memory Installed | 1 GB |
| Number of Antennas | 8 |
| Smart Home Compatibility | Smart Home Compatible |
| Router Firewall Security Level | basic |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Has Internet Connectivity | Yes |
| Router Network Type | wireless |
| Connectivity Range | 8100 Square Feet |
| Is Modem Compatible | No |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Coverage | Up to 8100 Sq.ft |
| Controller Type | App Control, Voice Control |
| Frequency | 6 GHz |
| Brand | TP-Link |
| Model Name | Deco 7 Pro BE14000 |
| Built-In Media | 1 x Installation Guide, 1 x RJ45 Ethernet cable, 3 x Deco BE67 units, 3 x Power adapter |
| Model Number | Deco BE67(3-Pack) |
| UPC | 840460603812 |
| Manufacturer | TP-Link |
| Mfr Part Number | Deco BE67(3-Pack) |
| Unit Count | 3.0 Count |
| Warranty Description | 2 Year Manufacturer |
| Item Weight | 5.1 Pounds |
| Item dimensions L x W x H | 6.93"L x 4.23"W x 4.23"H |
| Color | White |
| Has Security Updates | Yes |