| Flash Memory Type | Micro SDXC |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Compatible Devices | SanDisk MobileMate USB 3.0 microSD Card Reader |
| Additional Features | Drop Proof, Magnetic Proof, Temperature Proof, Wearout Proof, X Ray Proof |
| Read Speed | 150 Megabytes Per Second |
| Media Speed | 150 |
| Hardware Connectivity | microSDXC |
| Secure Digital Association Speed Class | Class 10 |
| Item Weight | 5 g |
| Item Dimensions L x W | 15L x 11W millimeters |
| Item Dimensions D x W x H | 1D x 15W x 14H millimeters |
| Colour | Red |
| Brand | SanDisk |
| Model Name | SanDisk Ultra microSDXC UHS-I card |
| Model Number | SDSQUAC-1T00-GN6MA |
| Manufacturer | Western Digital Technologies, Inc. |
| UPC | 619659200589 |
| Global Trade Identification Number | 00619659200589 |
| Mfr Part Number | SDSQUAC-1T00-GN6MA |
| Warranty Description | 10 year manufacturer warranty |