| Flash Memory Type | Micro SDXC |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 1.5 TB |
| Compatible Devices | Chromebooks, Smartphone, Tablet, Windows Laptops |
| Additional Features | Drop Proof |
| Read Speed | 150 Megabytes Per Second |
| Media Speed | 256 MB/s |
| Hardware Connectivity | microSDXC |
| Secure Digital Association Speed Class | Class 10 |
| Item Weight | 5 g |
| Item Dimensions L x W | 1L x 15W millimeters |
| Item Dimensions D x W x H | 1D x 15W x 11H millimeters |
| Warranty Type | 10-year-limited manufacturer warranty |
| Brand | SanDisk |
| Model Name | SanDisk Ultra microSD UHS-I card |
| Model Number | SDSQUAC-1T50-GN6MA |
| Manufacturer | Western Digital Technologies, Inc. |
| UPC | 619659203573 |
| Mfr Part Number | SDSQUAC-1T50-GN6MA |
| Item part number | 619659203573 |
| Warranty Description | 10-year-limited manufacturer warranty |
| Colour | Red |