Redefine everyday file transfers with the Samsung BAR Plus. Fast and convenient read speeds up to 200MB/s, so that you have more time to work, play, watch, and create. A reliable and secure solution for your personal photos, videos, music, documents, and files. Water proof, shock proof, magnet proof, temperature proof, and x-ray proof. Experience Samsung’s industry-leading V-NAND (64-later) technology.
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
|---|---|
| Hardware Interface | USB 3.0 |
| Additional Features | Dust Proof, Shock, Water Resistant |
| Write Speed | 200 MB |
| Read Speed | 300 Megabytes Per Second |
| Connectivity Technology | USB |
| Flash Memory Type | CompactFlash |
| Hardware Connectivity Technology | USB Type A |
| Compatible Phone Models | Any phone with USB port |
| Compatible Devices | Any device with a USB port |
| Colour | Grey |
| Brand | Samsung |
| Model Name | BAR Plus |
| Manufacturer | Samsung Electronics DAV |
| UPC | 887276265889 |
| Global Trade Identification Number | 00887276265889 |
| Mfr Part Number | MUF-64BE4/AM |
| Warranty Description | 5 Year Warranty |
| Built-In Media | USB 3.0 Flash Drive |
| Unit Count | 1 Count |
| Manufacturer Contact Information | San Jose, CA 95134, US |
| Item Type Name | Samsung MUF-64BE4/AM 64GB BAR Plus (Grey-Metal) USB 3.0 Flash Drive |
| Item Weight | 1 g |
| Model Number | MUF-64BE4/AM |