| CompatibleCameraMount | Sony E/FE |
|---|---|
| Aspect Ratio | 1:1, 3:2, 4:3 |
| SensorType | CMOS |
| File Format | MPEG-4 |
| Image Stabilization | Sensor-shift |
| MaximumAperture | 1.8 f |
| Expanded ISO Minimum | 80 |
| Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Photo Sensor Size | Full Frame (35mm) |
| MaximumShutterSpeed | 1/8000 Seconds |
| MinimumShutterSpeed | 0.000125 seconds |
| ExposureControl | Automatic, Manual |
| Form Factor | Compact |
| Effective Still Resolution | 12.1 |
| Features | Compact cage free design; S-Cinetone, expressive cinematic look inspired by VENICE colorimetry |
| Colour | Black |
| DisplaySize | 3 Inches |
| Shooting Modes | Bulb Mode,Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| ItemWeight | 1.5 Kilograms |
| VideoResolution | 4K UHD 2160p, HD 1080p |
| Viewfinder | Electronic |
| FlashModes | TTL |
| Camera Flash | Hotshoe |
| Skill Level | Professional |
| SpecificUses | Videography, Vlogging |
| Compatible Devices | Devices with USB, Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth, CFexpress Type A, and SD/SDHC/SDXC card slots |
| ContinuousShooting | 10 FPS |
| PrimaryAperture | F1.8 |
| Flash Sync Speed | 1/125 sec |
| Video Capture Format | XAVC |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| WirelessTechnology | Wi-Fi |
| Video Output | HDMI |
| TotalUSB3.0Ports | 1 |
| TotalUSBPorts | 2 |
| Total Video Out Ports | 1 |
| TotalUSB2.0Ports | 1 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Display Type | LCD |
| Dots Per Screen | 2.35m Dots |
| Display Fixture Type | Articulating |
| Display Maximum Resolution | 1556 x 864 |
| Has Color Screen | Yes |
| Display Resolution Maximum | 12.1 MP |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Flash Memory Type | Cfexpress Type A, SDXC |
| Memory Slots Available | 2 |
| Recording Capacity | 120 Minutes |
| Write Speed | 300 |
| Flash Memory Speed Class | V90 |
| Flash Memory UHS Speed Class | U3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V90 |
| Compatible Flash Memory Type | CFexpress Type A |
| JPEG quality level | Fine |
| Supported Image Format | JPEG, 4K video |
| Dynamic Stops | 15 Stops |
| Bit Depth | 10 Bit |
| Total Still Resolution | 12 MP |
| Maximum Image Size | 4240 Pixels |
| LensType | Zoom |
| FocalType | Optical Zoom |
| Camera Lens | Zoom lens compatible with Sony E/FE mounts |
| RealAngleOfView | 53.4 Degrees |
| Focal Length Description | Variable focal length, starting from wide angle |
| Lens Construction | Multi-element |
| Lens Correction Type | Chromatic Aberration, Peripheral Illumination |
| MeteringMethods | Evaluative |
| White balance settings | Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash torch, Fluorescent, Incandescent, Kelvin |
| SelfTimer | 10 |
| Crop Mode | 16:9 |
| Brand | Sony |
| Model Name | ILME-FX3A |
| NumberofIncludedCameras | ILME-FX3A camera body, Handle, NP-FZ100 Battery, BC-ZD1 Battery Charger, Lens mount cap, Handle shoe cap, Cold shoe kit, Operati |
| AreBatteriesIncluded | Yes |
| ModelNumber | ILMEFX3A |
| RemoteIncluded | No |
| Model Series | FX3 |
| Series Number | 3 |
| Generation | 3 |
| UPC | 027242932302 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| MfrPartNumber | ILMEFX3A |
| Manufacturer | SONY |
| Age Range Description | Adult |
| CountryOfOrigin | Thailand |
| Digital Scene Transition | False |
| Digital-Still | No |
| Movie Mode | Yes |
| Image Capture Type | Video |
| Night vision | No |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection, Phase Detection |
| FocusFeatures | Hybrid |
| Autofocus Points | 627 |
| FocusType | Auto Focus, Manual Focus |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Autofocus | Yes |