Maximizing your personal audio experience has never been easier than with SONY ZX-Series Monitor headphones. Built with comfort and performance in mind, there's no need to compromise.
| Brand Name | Sony |
|---|---|
| Model Number | MDRZX110/BLK |
| Model Name | MDRZX110/BLK ZX |
| Built-In Media | Headphones, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 1 year |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Series Number | 110 |
| UPC | 027242867086 |
| Global Trade Identification Number | 00027242867086 |
| Manufacturer | Sony |
| Is Autographed | No |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | Rounded |
| Control Type | Media Control, Music, Volume, Call Control |
| Control Method | App |
| Controller Type | Inline Remote |
| Battery Charge Time | 16 Hours |
| Impedance | 24 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Frequency Range | 10 - 22,000 Hz |
| Enclosure Material | Faux Leather, Plastic |
| Specific Uses For Product | Travel |
| Antenna Location | Travel |
| Compatible Devices | Desktops, Laptops, Smart Speaker, Tablets, Telephones |
| Cable Features | Tangle Free |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Additional Features | Lightweight |
| Is Electric | No |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | 3.5mm Audio Jack |
| Color | Black |
| Style Name | No Mic |
| Carrying Case Color | Brown or cardboard |
| Theme | Music |
| Item Weight | 0.57 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |