Maximizing your personal audio experience has never been easier than with SONY ZX-Series Monitor headphones. Built with comfort and performance in mind, there's no need to compromise.
| Brand Name | Sony |
|---|---|
| Model Number | MDRZX110/WHI |
| Model Name | MDRZX110 ZX |
| Built-In Media | Headphones, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 1 Year |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Series Number | 110 |
| UPC | 027242868823 |
| Global Trade Identification Number | 00027242868823 |
| Manufacturer | Sony |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | 3.5 mm |
| Color | White |
| Style Name | No Mic |
| Theme | Audio Equipment |
| Impedance | 24 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 34.93 Millimeters |
| Frequency Range | 12 - 22000 Hz |
| Enclosure Material | Neodymium |
| Specific Uses For Product | Travel |
| Antenna Location | Travel |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Laptops, Tablets |
| Cable Features | Tangle Free |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Additional Features | Lightweight, Noise Cancellation |
| Is Electric | No |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | Curved |
| Control Method | Push Button |
| Item Weight | 4.2 Ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |