ASUS Dual GeForce RTX™ 4070 EVO OC is here! Loaded with the latest NVIDIA technologies such as DLSS 3 and RTX ray tracing, this GPU will provide excellent performance for those looking to build the perfect entry-level PC. Upgraded with the latest Axial tech and Dual Ball bearing fans, this card provides longevity and durability.
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
|---|---|
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| GPU clock speed | 2550 MHz |
| Video Output Interface | PCI Express |
| Graphics RAM Type | GDDR6X |
| Compatible Devices | Desktop |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Clock Speed | 2520 MHz |
| Number of Fans | 2 |
| Display Maximum Resolution | 8K |
| Display Resolution Maximum | 7680x4320 Pixels |
| EU Spare Part Availability Duration | 5 Years |
| Item Dimensions L x W | 10.51"L x 5.27"W |
| Brand | ASUS |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Gaming, Office, Professional |
| Built-In Media | DUAL-RTX4070-O12G-EVO Graphics card, Speedsetup Manual, Thank you card |
| Model Name | DUAL-RTX4070-O12G-EVO |
| Graphics Description | ASUS Dual GeForce RTX™ 4070 EVO OC Edition with 12GB GDDR6X |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105432017 |
| Mfr Part Number | DUAL-RTX4070-O12G-EVO |
| Model Number | DUAL-RTX4070-O12G-EVO |
| Warranty Description | 3 Year Warranty |
| Item Weight | 0.68 Kilograms |